Beskrivning
Eucalan ulltvättmedel för handtvätt är det perfekta valet för att vårda och bevara dina ull- och naturfiberplagg. Med sin skonsamma formel är detta tvättmedel speciellt utformat för att rengöra utan att skada fibrerna, vilket gör det idealiskt för allt från handstickade tröjor till känsliga sjalar.
Innehållsförteckning:
- Eterisk olja.
- Ammoniumlaurylsulfat (vegetabilisk tvål).
- Ammoniumklorid (är ett salt av ammoniak, används som förtjockningsmedel).
- Kokamid MEA (milt skummedel och förtjockningsmedel härrörande från växtkälla).
- Renat vatten.
- Hydroxipropylmetylcellulosa (förtjockningsmedel härrörande från växtkälla).
- PEG 75 lanolin (naturligt härrörande lanolin).
- Metylklorisotiazolinon (konserveringsmedel och antibakteriell).
Sara Svanström –
Bästa ulltvättmedel jag haft. Plaggen blir mjuka och återfuktade samtidigt som dom blir rena. Funkar perfekt både i maskinen och för hand🌸
Hanna Starborg –
Jättebra tvättmedel, tar bort smuts och luktar väldigt gott. Jag ville ha ett man inte behövde skölja ur så att handtvätten skulle bli smidigare och det här är jättebra till det.
emmalijo01 –
Väldigt bra tvättmedel! Efter blockning med Eucalan blir det ett toppenresultat med jämna, fina maskor och mjukt tyg. Av alla ulltvättmedel jag testat är Eucalan bäst!
fischerssyrra –
Absolut bästa fintvättmedlet på marknaden. Luktar gott, är snällt mot alla fibrer och dessutom behöver plagget inte sköljas efter tvätt. Funkar utmärkt i tvättmaskinen också och plaggen blir rena och lena.